NHL Serbia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Milanski Edikt

+5
rhadamanth
popxl
Che
SymphonyX
Galence
9 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Milanski Edikt Empty Milanski Edikt

Počalji od Galence Pet Jan 18, 2013 1:51 am

Milanski edikt je zakonski akt koji su doneli carevi Konstantin Veliki i Licinije, a kojim je proglasena verska ravnopravnost i prestanak gonjenja hriscana koje je trajalo tri stotine godina. Proglasen je u Mediolanu (danasnji Milano) 313. godine. Njime hriscanstvo nije postalo drzavna religija, niti je bilo privilegovano, ali im je dozvoljeno da mogu javno da ispovedaju svoju veru a da za to ne snose nikakve posledice.
Zakon nije samo zabranio progone hriscana, vec naredjuje da se onima kojima je imovina po tom osnovu bila konfiskovana – vrati, sto ukljucuje i imovinu koja je pripadala Crkvi.

Ukratko uvertira sa wikipedie, predpostavljam da svi znate o cemu se radi, ne postoji Hriscanin, Srbin, Jugosloven ili bilo ko da zivi na ovim prostorima a da nije cuo za Cara Konstantina i Milanski edikt.
Car Konstantin je inace rodjen u okolini Nisa, najveci je ponos nas Juznoprugasa i svakako najveca manifestacija koju priredjujemo ove godine jeste proslava 1700 godina od podpisivanja ovog zakonskog akta.

Milanski Edikt 300px-Constantine_monument_in_Nis
Ovo je inace novi spomenik podignut u cast Cara Konstantina, postavljen je na mostu ispred Niske tvrdjave, a iz kog god ugla da pogledate u znak na vrhu spomenika prikazace vam se u pozadini cisto nebo, slicno kao sto se Caru Konstantinu isti znak ukazao na nebu pred jednu od odlucujucih bitki kada je svojim vojnicima nacrtao taj znak svojerucno na stitovima, smatrao da je to donelo njemu pobedu i da ga je Bog predodredio za spasioca i predvodnika hriscana.

Vecaras je zvanicno pocela ova proslava, odrzan je jedan veliki defile (u kome sam, u pojedinim segmentima i ja ucestvovao) na kome su prisustvovale sve vazne zvanice iz nase i drugih zemalja koje proslavljaju ovaj dogadjaj.



Prenos ste mogli pratiti i na nacinalnoj televiziji. Resio sam da otvorim ovu temu i na jedan skroman nacin promovisem svoj grad Nis, podsetim sve koji ne znaju, a trebalo bi da znaju ko je bio Car Konstantin, zasto je on bitan za sve nas i zasto svi mi sa ovih prostora treba da slavimo njegovo ime i znamo po koju recenicu vise o Milanskom ediktu.
Galence
Galence
AHL
AHL

Posts : 484
Location : Nis
Senators

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od SymphonyX Pet Jan 18, 2013 11:51 pm

Sa ove distance gledano,bolje bi bilo da taj edikt nikad i nije donesen.
SymphonyX
SymphonyX
1st liner
1st liner

Posts : 8551
Location : Sebastijaneeeeeeeeee
Canucks

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Che Pet Jan 18, 2013 11:55 pm

SymphonyX ::Sa ove distance gledano, bolje bi bilo da taj edikt nikad i nije donesen.
...da nije, sada bi ti zrtvovao svoju kevu Minervi.
Che
Che
Moderator
Moderator

Posts : 18878
Godine : 33
Location : Banovo Hill
Maple Leafs

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od SymphonyX Pet Jan 18, 2013 11:56 pm

Jedna od najgorih stvari koje su zadesile ovaj svijet dok si ti apsolutni moron.
SymphonyX
SymphonyX
1st liner
1st liner

Posts : 8551
Location : Sebastijaneeeeeeeeee
Canucks

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Che Sub Jan 19, 2013 12:04 am

Ti si moron.

Znas i sam da nisam odusevljen hriscanstvom i religijama, koje smatram apsolutnom gluposcu, i koje postujem (i praktikujem) zbog tradicije, ali razmisli zapravo kako bi izgledalo da nije bilo edikta.

Da li bi imao mogucnost da budes ateista i da to slobodno izjavljujes? Msm da ne.

Naravno, izdesavalo bi se u medjuvremenu sto nekih drugih stvari, i ko zna kako bi sve izgledalo.
Che
Che
Moderator
Moderator

Posts : 18878
Godine : 33
Location : Banovo Hill
Maple Leafs

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od SymphonyX Sub Jan 19, 2013 12:50 am

Da,da taj edikt nas je spasio.Da nije bilo toga jos bi zivjeli po pecinama.Da li ti shvatas da to isto hriscanstvo nije nista ucinilo za napredak ljudske vrste?
SymphonyX
SymphonyX
1st liner
1st liner

Posts : 8551
Location : Sebastijaneeeeeeeeee
Canucks

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Che Sub Jan 19, 2013 12:58 am

Naravno da nije. I slazem se.

Niko nije rekao da bi smo ziveli po peinama. Procitaj lepo prosli post, i reci da nije tacno...

Kazem, stvari su mogle da budu i mnogo gore.
Che
Che
Moderator
Moderator

Posts : 18878
Godine : 33
Location : Banovo Hill
Maple Leafs

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od popxl Sub Jan 19, 2013 1:04 am

Secam se jedne epizode Simpsonovih ( inace nisam neki fan ) kada Homer ode u proslost ( neki vremeplov ) i ubije jednog komarca. Kada je se vratio u sadasnjost, video je sasvim drugi svet.

Inace mislim da nije problem u religijama, vecina zagovara jako lepe stvari. Problem je u ljudima, ljudi su losi.

Mislim da je tema preteska Smile
popxl
popxl
AHL
AHL

Posts : 144
Location : Uzice
Nemam

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od rhadamanth Sub Jan 19, 2013 11:21 pm




definitivno ozbiljna i teska tema. i komplikovana. ipak, ako se vratimo na temu - milanski edikt svakako predstavlja prekretnicu ne samo u religijskom smislu, vec pre svega drustvenom. i lepo sto smo povezani sa tim na ovaj nacin.
rhadamanth
rhadamanth
Administrator
Administrator

Posts : 1490
Penguins

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Galence Ned Jan 20, 2013 5:17 pm

Slazem se da je teska tema ali zasto ne diskutovati.
Poenta je prvo da svi trebamo znati ko je bio Konstantin, nebitno iz kog dela grada i treba se ponositi tim covekom kao nacija. Sa druge strane ja kao hricanin nikad ne bi reko ni za kog muslimana, budistu, ateistu da je idiot. Svako ima pravo na veroispovest, na slobodu govora itd.. Medjutim da u svakom zitu ima kukolja i da je svaka "vera" uprljana to ne moze niko da ospori. Koliko su hriscani radili stvari koje se bi smele raditi prema njiovim verovanjima, toliko su i muslimani i svi drugi pripadnici ostalih vera u svetu, a morate priznati i mnogi ateisti rade neke stvari koje se kose sa interesima zasnovanim prilikom nastajanja ateizma.

Poenta je da svi mi u ovom segmentu svojih zivota imamo i dobrih i losih strana ali da trebamo jedni druge postovati i ne praviti takve diskriminacije. Ja znam puno ljudi razlicitih vera sa kojima imam daleko vise zajednickih stvari i daleko vise istih pogleda na svet nego sa hriscanima.

Nema razloga da vredjamo medjusobno jedni druge i da se delimo na taj nacin, moze se sve i na fin, civilizovan i kulturan nacin prodiskutovati
Galence
Galence
AHL
AHL

Posts : 484
Location : Nis
Senators

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Che Ned Jan 20, 2013 7:29 pm

Sta hoces da kazes?

Ako se Lutovac napije za slavu, on je los ateista? Ceskam bradu Seljak Laughing

...

Niko nikoga ne vredja, ne obaziri se na to.
Che
Che
Moderator
Moderator

Posts : 18878
Godine : 33
Location : Banovo Hill
Maple Leafs

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Galence Ned Jan 20, 2013 7:56 pm

Ne, ne mislim na to... Nego u globalu su ljudi skloni losim stvarima i cine ih, niko nije savrsen ni u zivotu ni u postovanju svoje "vere"

Pominju se neki moroni, zato sam reko da se ne vredjamo Smile Ne bi podneli jos jednu opasnu prepirku kao tvoju i marvinovu OK
Galence
Galence
AHL
AHL

Posts : 484
Location : Nis
Senators

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od SymphonyX Ned Jan 20, 2013 8:36 pm

Kratko si tu pa ne znas da odje bude nekakvih ostrih razmjena,ali nista od toga nije ozbiljno izreceno,bar ne sa moje strane,a znam da i debeli Jevrej tako misli.
SymphonyX
SymphonyX
1st liner
1st liner

Posts : 8551
Location : Sebastijaneeeeeeeeee
Canucks

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Galence Ned Jan 20, 2013 9:13 pm

Kapiram... Izvini, nov sam, sto bi marvin reko to je tradicija da novi pitaju i govore gluposti
Galence
Galence
AHL
AHL

Posts : 484
Location : Nis
Senators

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Marvin Ned Jan 20, 2013 9:49 pm

Nije tradicija i ne kazem da su gluposti, ali ono 50% novih ljudi mora bas to da pita.
Tako da ubuduce nek mi stoji u potpisu.


NHL liga je teledirigovana
Marvin
Marvin
Administrator
Administrator

Posts : 11059
Godine : 31
Location : Uljma
Maple Leafs

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Galence Ned Jan 20, 2013 10:01 pm

Da, a ti si toliko jak sa zivcima da ti je tesko da napises pet reci, pa moras sa najvecim fontom da stavis to u potpis?
Galence
Galence
AHL
AHL

Posts : 484
Location : Nis
Senators

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od SymphonyX Ned Jan 20, 2013 10:06 pm

Nemoj mu zamjerit,danas je nervozan zbog Djokovica.
SymphonyX
SymphonyX
1st liner
1st liner

Posts : 8551
Location : Sebastijaneeeeeeeeee
Canucks

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Marvin Ned Jan 20, 2013 10:10 pm

SymphonyX ::Nemoj mu zamjerit,danas je nervozan zbog Djokovica.
Jedi govna, izbrisali mi sad ceo post jer nisam ocekivo da se neko ubaci. Milanski Edikt 260887

A ti bi imao zivaca svaki put da objasnjavas.
Doslo je do toga da je bukvalno odgovor - zato sto je tako. Zato sto i ako pokusamo da kazemo zasto je, postala je tradicija da usledi jos pitanja o tome i da se ulazi u polemiku oko svega toga i onda tome nikad kraja, a to necemo da menjamo. Tako da ti stedim vreme. Milanski Edikt 260887
A sa druge strane i Gavri je pito par dana i isti je bio odgovor. Mislim da je i neko pre njega, ali posto je to bio prvi pokusaj ove godine mislim da smo njemu objasnili.


NHL liga je teledirigovana
Marvin
Marvin
Administrator
Administrator

Posts : 11059
Godine : 31
Location : Uljma
Maple Leafs

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Galence Ned Jan 20, 2013 10:19 pm

Znas kako Marvine, na jednom forumu gde sam bio admin sam objasnjavao daleko dosadnije stvari i imao posla u tom objasnjavanju sa clanovima foruma koji dolaze, postave jedno pitanje i nikad ih vise ne vidis.

Sa druge strane, ako je tako jednostavan odgovor, mogo si samo da kazes: "Jednostavno je tako napravljeno" KRAJ! a ne da na onakav nacin odgovoris. Ja ne znam da li sam prvi i osamsto prvi, ali bilo kako bilo, nema veze, nisam ti ja uzeo za zlo samo je to jako lose sa stvoje strane, a upuceno meni.

Naravno ne smeta mi tvoj potpis iako u njemu vidim kao da pokusavas da mi nabijes na nos odgovor na moje pitanje. Samo sledeci put ako moje pitanje bude povod da stavljas maksimalan font i da menjas potpis onda je bolje da zaobidjes temu i pustis nekog drugog da odgovori ili da taj neko drugi promeni potpis
Galence
Galence
AHL
AHL

Posts : 484
Location : Nis
Senators

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Marvin Ned Jan 20, 2013 10:27 pm

Iskreno, mi bas nemamo mnogo iskustva sa novim ozbiljnim clanovima. Milanski Edikt 52287


Ne pokusavam da ti nabijem na nos, ne boj se, nego sam ozbiljan(verovo ili ne), zato sto verujem da ce se jos neko pojaviti kad tad da to pita.
A sto se odgovora tice, primetio si da nas nema bas mnogo aktivnih stalno na forumu, tako da racunam da je bolje odma da ti kazem nego da cekas Dzombu. Mozda nije neki odgovor, ali to je to manje vise.
A potpis nisam menjo zato sto ga nisam ni imo. Milanski Edikt 52287 Nek stoji jedno nedelju dve, pa me setite da ga vratim do godine pred fantazi. Milanski Edikt 260887


NHL liga je teledirigovana
Marvin
Marvin
Administrator
Administrator

Posts : 11059
Godine : 31
Location : Uljma
Maple Leafs

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Lazicy Pon Jan 21, 2013 12:29 am

Pitanje je kako bi danas sve ovo izgledalo da nema Hriscanstva.. Sto se mene tice, meni iskreno ne smeta jer sam ziv i zivim lep zivot i pritom sam ateista.
Lazicy
Lazicy
Administrator
Administrator

Posts : 1727
Godine : 32
Location : Novi Sad
Penguins

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Che Pon Jan 21, 2013 1:14 am

1. Otkad si ti ateista..??? Laughing
2. Realno, i meni je to sa PIM glupo i vise ne odslikava ono sto je trebalo, al jbg. Naviknes se, narocito ako imas scoring siledzije.. Seljak
3. Galence, opusteno, Marvin ne voli bas ljude, to je sve.. Pijem kafu i chiluje Nista licno i to.
Che
Che
Moderator
Moderator

Posts : 18878
Godine : 33
Location : Banovo Hill
Maple Leafs

http://www.nhl-serbia.com

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Marvin Pon Jan 21, 2013 1:37 am

Ajde, nisam kreten. I ovo nisu ljudi, ovo je forum. Milanski Edikt 260887


NHL liga je teledirigovana
Marvin
Marvin
Administrator
Administrator

Posts : 11059
Godine : 31
Location : Uljma
Maple Leafs

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Galence Pon Jan 21, 2013 2:05 am

Sad jos nisam ni covek... lele... Marvine, bolje da vise nista ne pricas Very Happy
Galence
Galence
AHL
AHL

Posts : 484
Location : Nis
Senators

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Marvin Pon Jan 21, 2013 2:16 am

Ti si bar pravnik, znas valjda da su ovo avatari i te fore. Milanski Edikt 260887

Mada dobro, ni kod nas to nije bila preterano bitna lekcija, nego ovlas odradjeno... Milanski Edikt 690961


NHL liga je teledirigovana
Marvin
Marvin
Administrator
Administrator

Posts : 11059
Godine : 31
Location : Uljma
Maple Leafs

Nazad na vrh Ići dole

Milanski Edikt Empty Re: Milanski Edikt

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu